Tipy, jak mohou senioři zařadit fyzickou aktivitu do svého života

Zveřejněno 14.04.10 | Kategorie Články | Žádný komentář

Pokud chcete zlepšit své zdraví, je třeba zařadit fyzickou aktivitu do svého životního stylu a věnovat se jí pravidelně. O tom, jak často a v jakých dávkách, jsme psali v předchozím článku . Zde předkládáme několik praktických rad a tipů:

Co je třeba mít na paměti:

• Snažte se zařadit co nejrůznorodější aktivity – pohyb pro vás bude příjemnější a snížíte riziko zranění
• Pravidelná fyzická aktivita je prospěšná, i když máte problémy s běžnými denními činnostmi, například při zdolávání schodů nebo chůzi – musíte jen přizpůsobit aktivitu vašim možnostem a schopnostem

• Musíte-li udělat pauzu v pravidelném cvičení z důvodu nemoci ( jako je např. chřipka ), začněte po uzdravení cvičit znovu, ale s menší intenzitou a postupně zvyšujte až na obvyklou dávku

• Chcete-li získat a udržet zdravou hmotnost, začněte tím, že budete provádět středně intenzivní aerobní činnost 150 minut každý týden. Zároveň uzpůsobte svůj jídelníček a po dobu, než se dostanete na zdravou váhu, omezte i příjem kalorií. Věnujete ale pozornost tomu, aby strava byla výživná a byl v ní dostatek základních živin, vitamínů či minerálů, jezte dostatek vlákniny a samozřejmě dodržujte pitný režim. Obecně to tedy znamená menší množství, ale kvalitní stravy.

Zlepšení rovnováhy

S věkem se zvyšuje riziko pádu a poranění mimo jiné také v souvislosti se zhoršováním schopnosti udržet rovnováhu. Ať jste tedy podobné problémy již pocítili, či nikoli, je dobré se na tuto oblast zaměřit. Zkuste si udělat balanční cvičení alespoň 3 dny v týdnu. Tato cvičení mohou zahrnovat např. chůzi pozpátku, chůzi bokem, chůzi po patách a po špičkách, cvičení, kdy ze sedu přecházíme do stoje. Vždy dbejte na to, abyste cvičili na bezpečném místě, kdy se při zakolísání můžete zachytit o pevnou oporu a v okolí nejsou žádné předměty, o které byste se mohli poranit. Dobrým nápadem je začít provádět cviky za pomoci jiné osoby. Také Tai-Či je výborné na posílení rovnováhy.

Informujte se v místě bydliště, zda není dostupné cvičení pro seniory, které se na tuto oblast zaměřuje, nebo zda nemůžete navštěvovat např. kurzy Tai-čhi.

Co pokud máte chronickou nemoc?

I pokud máte onemocnění jako je artritida, cukrovka nebo chorobu srdce, neznamená to, že nemůžete být aktivní. Ve skutečnosti je to právě naopak. Pravidelná tělesná aktivita může zlepšit kvalitu vašeho života a dokonce i snížit riziko vzniku komplikací. Promluvte se svým lékařem a zeptejte se ho, jaká aktivita je pro vás vhodná a snažte se společně připravit „plán“ aktivit, které pro vás budou přiměřené. Pokud váš zdravotní stav nedovolí, abyste se řídili obecnými doporučeními, dělejte tolik fyzické aktivity, kolik můžete. Důležité je vyhnout se neaktivitě. I jen 60 minut středně intenzivní aerobní aktivity zlepší zdravotní stav.

Máte fyzický hendikep?

I pro staršího člověka s fyzickým postižením přináší pravidelná fyzická aktivita zdravotní přínosy jako například silnější srdce, plíce a svaly, zlepšení duševního zdraví a lepší schopnost vykonávat každodenní úkoly. Nejlepší je poradit se s lékařem či jiným odborníkem (např. rehabilitační sestrou), jaká aktivita je pro vás nejvhodnější a jak nejlépe ji začlenit do pravidelného denního programu. Snažte se získat radu od profesionála, který má zkušenosti s vašim typem postižení. Pomoc můžete najít také ve sdružení lidí s podobným postižením.

Kdy je třeba poradit se s vaším lékařem?

Středně intenzivní fyzická aktivita je bezpečná pro většinu lidí, pokud ale máte závažnější onemocnění, např. onemocnění srdce a cév, artritidu nebo cukrovku, poraďte se svým lékařem, která aktivita pro vás bude nejvhodnější.

Fotografie (C) Ambro

Připraveno s využitím informací Center for Disease Control and Prevention, http://www.cdc.gov

 

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *