Když špatně funguje žláza s vnitřní sekrecí…

Zveřejněno 26.04.17 | Kategorie Články | Žádný komentář

…tak většinou nastává velký problém. Tyto žlázy významným způsobem ovlivňují náš celkový zdravotní stav a najít příčinu potíží nebývá jednoduché.

Největší žlázou s vnitřní sekrecí v lidském těle je štítná žláza. Její funkcí je kontrola hladiny hormonů a  udržování počtu a funkcí tělesných buněk. Ovlivňuje tak celkový vývoj člověka, zajišťuje správnou látkovou výměnu, optimální krevní tlak, dýchací, nervový a svalový systém, ale i kvalitu pokožky a u žen dokonce celý reprodukční systém.Vedle štítné žlázy jsou uložena tzv. příštítná tělíska, která zase ovlivňují hospodaření s vápníkem.Štítnou žlázu tvoří dva laloky motýlkovitého tvaru uložené na přední straně krku. Zdravá žláza není zvenku okem viditelná, Problém ovšem je, když se zvětší a vytvoří tzv. strumu. To je známka, že není něco v pořádku.

Onemocnění štítné žlázy patří mezi nemoci, jejichž příčina není dosud úplně známa. Výzkum  prokázal, že na její funkci má vliv hladina jódu v těle.

Choroba postihuje převážně ženy, i když zatím není zcela jasný důvod. Uvažuje se o genetické zátěži, životním stylu, infekci nebo zánětech. Spouštěčem by mohly být i některé léky. Pokud se zvětšená štítná žláza objeví u mužů, většinou to bývá signálem onkologického onemocnění.

Onemocnění štítné žlázy mívá ovšem i další příznaky, kromě viditelného zvětšení. Jsou to nevysvětlitelné váhové úbytky nebo naopak přírůstky, nadměrné pocení, dušnost, bolesti hlavy, návaly a  deprese, které mohou vést až k psychickým poruchám a zvýšený tlak na oční nerv, který má za následek vypoulení očí. Neléčené problémy štítné žlázy mohou vést k poškození srdečního svalu.

Konzervativní endokrinologická léčba nemusí vždy zabrat a pak je třeba volit řešení chirurgické. I po něm však pacienti musí doživotně užívat léky, ovšem zbaví se většinou všech potíží.

Prevencí proti onemocnění štítné žlázy, které bylo dříve poměrně běžné již u dětí je jodizování soli, které u nás bylo zavedeno po válce. Množství jódu, které se tak do těla dostane je pravidelné a dostačující k tomu, aby se udržela jeho správná a bezpečná hladina v těle.

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *