Rakovina prsu – existuje prevence?

Zveřejněno 27.08.17 | Kategorie Články | Žádný komentář

 

Rakovina prsu patří mezi jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů v České republice. Ročně je diagnostikováno více než 6000 případů onemocnění a na následky karcinomu prsu každý rok umírá přibližně 2000 českých žen.

Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba.Přestože některé studie ukázaly, že existují určité rizikové faktory mající prokazatelný a přímý vliv na vznik zhoubných nádorů, do teď nelze určit žádný vzorec životního stylu, který by dokázal rakovině obecně zamezit. Lékaři a další odborníci však doporučují dodržovat několik základních pravidel. Mezi ně patří pravidelná pohybová aktivita, omezení spotřeby potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů, konzumace ovoce, zeleniny a luštěnin a omezení konzumace alkoholických nápojů. Tyto pravidla vám však poví každý, kdo má alespoň základní povědomí o tom, co pojem zdravý životní styl obnáší.

Přesto však mezi ženami, které rakovinu prsu prodělaly, nezřídka najdeme i ty, které nekouří, nepijí alkohol, sportují a jí vyváženou stravu. A právě proto je třeba prevence sekundární, mamografický screening. Jedná se o pravidelné vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek.

Mamografické screeningy jsou plně hrazeny všemi zdravotními pojišťovnami, a to v případě, že žena dosáhla věku 45 let. Intervaly mezi vyšetřeními, které proplácí pojišťovna, jsou dva roky. Podmínkou pro vyšetření je doporučení od praktického lékaře, gynekologa či lékaře prsní poradny. Odborníci však přesto doporučují tato vyšetření absolvovat již od věku 40 let. Screening je doporučován podstoupit pouze v akreditovaných screeningových centrech, která jsou na problematiku diagnostiky onemocnění prsu specializována. Mezi takové centrum patří například i Mamodiagnostické centrum Beroun, které patří mezi ty nejlepší centra tohoto druhu v České republice. Díky svému umístění v centru Berouna je navíc pohodlně dostupné i z Prahy a dalších měst Středočeského kraje. Objednací lhůta je navíc velmi krátká, zpravidla není delší než dva týdny.

I přes pravidelné podstupování mamografického vyšetření by však každá žena měla mít základní znalosti o tom, jak provádět samovyšetření prsu. To je třeba dělat tehdy, když jsou v prsech co nejmenší hormonální změny, tedy po skončení menstruace. Jak si vyšetření provádět vám může ukázat váš ošetřující lékař či odborníci z Mamodiagnostického centra Beroun. Základem ovšem je na samovyšetření nezapomínat a nepodceňovat ani pravidelná vyšetření v centrech k tomu určených. Jedině včasné zachycení nemoci totiž dává velkou šanci na úplné uzdravení.

Zdroj: klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *