Získejte zpět ztracené sebevědomí trénováním paměti!

Zveřejněno 07.06.12 | Kategorie Články | 2 komentáře

Paměť patří mezi nejzákladnější funkce lidské psychiky. Do paměti ukládáme důležité informace, ale i hezké vzpomínky, uchováváme je a v případě potřeby si je vybavujeme. Zpočátku nenápadné výpadky paměti mohou přerůst až v naprostou nesoběstačnost a odkázanost na druhé, čehož se obávají zejména senioři. Sebevědomí může v tomto smyslu znovu posílit odborníkem vedený paměťový trénink.

Kognitivní rezerva jako prevence následků demence

Paměť řadíme mezi kognitivní – poznávací funkce psychiky. Společně s přibýváním let výkon naší paměti bohužel klesá. Je však prokázáno, že cíleným trénováním lze paměťové funkce podstatně vylepšit. Specializované kurzy zaměřené právě na trénink paměti mohou navštěvovat lidé všech, zejména pak starších věkových kategorií, kteří si chtějí vybudovat takzvanou kognitivní rezervu. Jde o určitou odolnost mozku, díky které je možné do jisté míry čelit následkům neurodegenerativního onemocnění. Jednoduše řečeno, čím větší kognitivní rezervu máme, tím lépe můžeme využít zdravé části mozku ve chvíli, kdy je již mozek významně poškozen například při Alzheimerově demenci.

Co všechno lze trénováním paměti za pomocí odborníků vylepšit?

– Schopnost učení,
– usuzování,
– pozornost,
– vizuální představivost,
– vybavování si slov,
– řešení složitějších úkolů apod.

Pozitivní očekávání

Účastníci kurzů trénování paměti často prožívají příjemný šok, když zjistí, jak snadno je možné si pomocí nejrůznějších strategií a metod zapamatovat nové informace. Tím se odbourají prvopočáteční obavy, zlepší se sebevědomí a celková efektivita cvičení.

Nejen pro zdravé

Trénink paměti je kromě zdravé populace vhodný také pro ty, které postihla cévní mozková příhoda, závažný úraz hlavy či některé z duševních onemocnění. K udržení si co nejlepší kvality života je pro tyto osoby dokonce téměř nenahraditelný.

(veri)

2 komentáře

 1. Věra Mazurová says:
  1.7.2012 at 12.26

  Dobrý den, prosím o sdělení, kde je možné navštívit kurz trénování paměti v okolí České Třebové, nebo v Pardubickém kraji a připadně sdělit délku a cenu tohoto kurzu. Děkuji moc za odpověď Věra Mazurová, Česká Třebová

  Odpovědět

 2. Marie Machálková says:
  28.7.2012 at 21.53

  Je prosím kurz trénování paměti i v Ostravě a kde? Kolik stojí? Děkuji za odpověď

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *