HPV infekce a možnosti její prevence

Zveřejněno 17.05.11 | Kategorie Články | Žádný komentář

Rakovina děložního hrdla – čípku je 3 nejčastějším onkologickým nemocněním. Každý rok je v České Republice zjištěno více než 1000 nových případů, které jsou v polovině případů diagnostikovány v pokročilém stádiu s omezenými vyhlídkami na úplné uzdravení.

HPV je způsobena virovým onemocněním, příčinou je lidský papillomavirus – HPV (Human Papiloma Virus)
V současnosti je považován za nejčastější pohlavně přenosné onemocnění, kterým se může nakazit kdokoli, muž i žena.HPV postihuje především pohlavní orgány – děložní hrdlo, pochvu, zevní rodidla, penis a konečník.

Prevence HPV INFEKCE

Nejnovější a nejspolehlivější metodou ochrany je očkování. Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům viru obsažených ve vakcíně.Vakcíny obsahují pouze obaly virů, neobsahují virovou genetickou informaci, která je nutná pro rozvoj infekce, nemohou tedy způsobit onemocnění.

Očkování

Očkovat je možno dívky, chlapce, ženy i muže. Protože HPV infekce způsobuje závažná onemocnění především u žen, je kladen větší důraz právě na očkování dívek a žen.Nejlepších výsledků a současně nejvyšší účinnosti je dosaženo u žen a dívek, které se ještě s HPV nesetkaly tedy takové, které ještě nezahájily pohlavní život.Kombinace očkování a pravidelných gynekologických kontrol je nejspolehlivější metodou k prevenci vážného onemocnění jakým je rakovina děložního hrdla.

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *