Bojovat proti obezitě má smysl v jakémkoliv věku

Zveřejněno 06.10.11 | Kategorie Články | Žádný komentář

Obezita již dávno není chápána pouze jako estetický problém. Jedná se o skutečné onemocnění, které vede k častější nemocnosti a bohužel také úmrtnosti. Více než polovina dospělé populace naší země trpí nadváhou či obezitou. A to představuje problém jak pro ně samotné, tak pro celou společnost i budoucí generace.

Genetika není v případě obezity zcela rozhodující

Ačkoliv existuje značný podíl naší genetické výbavy na tom, zda se nás kilogramy během života více či méně „drží“, podstatný je rovněž vliv zevního prostředí. Zvláště pak stravovacích a pohybových zvyklostí rodiny, které jsou předávány jejím členům a dále pak dalším generacím. Existují samozřejmě i případy, kdy je obezita zapříčiněna užíváním některých léků nebo hormonální poruchou, takových je ale menšina.

Přebytečná „kila“ si svou daň vyberou kolem padesátky

Obezita je do jisté míry zákeřným onemocněním. Je tomu tak proto, že svého nositele nemusí dlouhá léta nijak výrazně omezovat. Výjimku však představují případné poruchy plodnosti nebo psychické obtíže, které s touto chorobou prokazatelně souvisí a mohou se objevit již v mladém věku. Kolem padesátky se ale obezita často komplikuje, a to například těmito chorobami:

• cukrovkou 2. typu,
• gynekologickými nádory nebo rakovinou tlustého střeva a konečníku,
• kloubními obtížemi a bolestí zad,
• varixy,
• ischemickou chorobou srdeční
• nebo mozkovou mrtvicí.

Zbavte se alespoň několika kilogramů

Je známo, že metabolické odchylky, které bývají s obezitou spojeny, vedou k urychlení aterosklerózy a následně i k rozvoji dalších srdečně-cévních onemocnění. Tak vzrůstá riziko rozvoje srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Abychom pravděpodobnost vzniku těchto chorob dokázali podstatně snížit, není potřeba zhubnout desítky kilogramů. K významnému poklesu rizika postačí redukce už 5-10% hmotnosti.

Bojovat s obezitou má smysl v jakémkoliv věku. S diagnostikou, vypracováním individuálního jídelníčku nebo psychologickou problematikou vám rádi pomohou odborníci z Centra prevence.

(veri)

Fotografie (C) Ambro

No comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *