Bojíte se cukrovky? Zhubněte!

Zveřejněno 06.10.11 | Kategorie Články | Žádný komentář

Cukrovkou dnes trpí kolem 8% české populace. Některé údaje dokonce tvrdí, že diabetiků, kteří o své chorobě zatím nevědí, mohou být další sta tisíce. Poslední desetiletí přitom odborníci zaznamenávají neustálý nárůst počtu nemocných touto dlouho bezpříznakovou, přesto život ohrožující chorobou. Za hlavní viníky byly označeny nedostatek pohybu a nevhodné stravování obyvatel vyspělých zemí.

Mnoho diabetiků trápí nadváha

Absolutní většina nemocných cukrovkou trpí diabetem 2. typu. Řadu z nich však spojuje ještě další zdravotní problém, a tím je nadváha. A právě ta je jednou z příčin takzvané inzulínové rezistence, v jejímž konečném důsledku nebezpečně stoupá hladina krevního cukru. Nadbytečné množství tukové tkáně přitom hraje roli jak při vzniku, tak i v průběhu a prognóze onemocnění.

Boj s obezitou jako součást léčby cukrovky

Moderní medicína dnes chápe terapii obezity jako jeden ze základních pilířů prevence a léčby diabetu. K dispozici má tyto zbraně:

• redukční dietu,
• podporu pohybové aktivity,
• farmakoterapii antiobezitiky
• a bariatrickou chirurgii.

Bariatrická chirurgie představuje spíše výjimečně užívaný, přesto nejvíce účinný způsob kompenzace těžké cukrovky. Oproti tomu pravidelný pohyb a dietní opatření jsou dostupné každému diabetikovi, vždy by však měly být praktikovány pod lékařskou kontrolou.

Novinky v léčbě diabetu

Diabetologie se podobně jako jiná odvětví medicíny neustále vyvíjí, a proto svým pacientům přináší novinky i v oblasti léčby. Významný je pokrok v inzulinoterapii, například vynález inzulínových pump a různých druhů samotného inzulinu, ale také objevení nových a nadějných léčiv užívaných perorálně nebo možnost transplantace slinivky.

Mezi principy takzvané „nové diabetologie“ patří co nejčasnější odhalení diabetu a stavů, které mu předchází. Jen tak lze totiž zahájit léčebná opatření dostatečně brzy a předejít rozvoji někdy až smrtelných komplikací, které cukrovka přináší. Krevní testy i rozbor případných rizikových faktorů vztahujících se k tomuto onemocnění nabízí také odborníci z Centra prevence.

(veri)

Fotografie (C) Luigi Diamanti

No comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *