Léčba rakoviny stojí miliardy, náklady meziročně rostou o 10 %

Zveřejněno 19.09.17 | Kategorie Články | Žádný komentář

Více než dvě miliardy korun vydala v roce 2015 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) za léčbu přibližně 28 000 klientů trpících některým druhem rakoviny.

Rok před tím činily celkové náklady na léčbu rakoviny 1,9 miliardy korun. Náklady na léčbu této zákeřné nemoci meziročně stoupají přibližně o 10 %.

Ukazují to data aktuální analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR vypracované u příležitosti Světového dne boje proti rakovině. Ten se každoročně slaví 4. února. „Významně rostou náklady na léčiva pro onkologické pacienty. V roce 2015 vydala pojišťovna jen na léčiva přes 873 milionů korun, což bylo o 65 milionů více než v roce 2014,“ uvádí Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny.

Téměř sedm set klientů  trpí některým druhem rakoviny hlavy a krku. Pojišťovna za jejich léčení vydá ročně kolem 46 milionů korun.  Včasná prevence stojí ve srovnání s tím nepoměrně méně a může zachránit život. „Pokud se nádor zjistí včas, až 95 procent pacientů se vrátí po léčbě do běžného života. Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit,“ apeluje David Kostka,generální ředitel.

Pojišťovna poskytuje svým klientům z fondu prevence příspěvek ve výši až 500 Kč na onkologická vyšetření, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Kromě toho pojišťovna už v roce 2011 zahájila speciální projekt, díky němuž stovky jejích klientů absolvovaly komplexní preventivní onkologické vyšetření v renomovaném Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Zdroj: Klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *