Fyzioterapie – každodenní péče o tělo

Zveřejněno 28.01.18 | Kategorie Články | Žádný komentář

Jak svému tělu neškodit?

Jak začínáte Váš den?…Zazvoní budík, rozlepíte oči a pak si pěkně zprudka sednete? Poté se došouráte do koupelny, abyste si, v divném předklonu, opláchli obličej a vyčistili zuby?

Začátek dne u většiny z nás vypadá stejně a Vy se možná ptáte, co je na něm tak zvláštního, že mu věnuji tolik pozornosti. Jen málo z nás si totiž uvědomí, že chce-li svému tělu prospívat, chce-li se o ně dobře starat, musí pro něho udělat více, než jen si jít občas zacvičit nebo zaběhat.

Tělo ocení naši každodenní péči. Říkáte si, že Vám na ni nezbývá čas mezi všemi těmi povinnostmi? To, co mám na mysli, Vám nezabere více času, ba naopak.

Jen činnosti, které děláte každý den od rána do večera, budete dělat jinak, správně, efektivně, s menším množstvím vynaložených sil a hlavně eliminujete nevhodné zatížení kloubů, plotének, atd.

Jak tedy správně „vyskočit“ z postele?

Zkuste se místo rychlého posazení stočit na bok a vzepřít se o ruku, místo ohnutých zad při ranní hygieně záda narovnat, zpevnit břicho a jednou nohou si nakročit dopředu.

A jak vypadá Vaše cesta do práce?

Sedíte či stojíte s nahrbenými zády, hlavu schovanou mezi rameny? Co s tím … stačí málo – prostě se narovnat, představit si, že Vaše hlava potřebuje udržet strop, ramena rozprostřete do široka a lehce je táhněte dolů. A že celý Váš pracovní den vypadá podobně?

V dnešní době se stále více z Vás v zaměstnání neobejde bez počítače, to znamená, že celý den sedíte v jedné poloze, spojené s minimálním nebo žádným pohybem. Přestože tělo nemá rádo pozice, ve kterých musí setrvávat dlouhou dobu, určitě lze tuto polohu optimalizovat.

Je velmi důležité, abyste měli monitor a klávesnici přímo před sebou, abyste se k nim nemuseli otáčet. Neméně důležitá je i výška monitoru vzhledem k výšce očí: optimálně byste se měli dívat přímo nebo nepatrně níže, ale určitě byste se měli vyvarovat  toho, že je monitor výše, než je výška Vašich očí.

Výraznou zátěž pro celou horní končetinu a pro páteř, zejména krční, představuje používání myši. Zkuste se naučit střídat levou a pravou ruku při jejím používání.

A nakonec nezapomeňme opět srovnat záda jako ráno v dopravním prostředku a sedět s nohama  tak, aby chodidla byla na šířce našich boků, snažte se tedy vyvarovat křížení nohou. Ke korekci sedu u počítače lze použít i různé pomůcky – z nejběžnějších uvedu overball, který si můžete dát za záda v místě největšího vyhrbení.

Tím že budete dodržovat tyto ergonomické zásady, předejdete tomu, že Vaše svaly budou přetížené z nesprávné polohy, předejdete svalovým nerovnováhám, které vedou k destabilizaci všech úseků páteře a pak samozřejmě k bolestem, ať už právě zad, ale i ramenních, kyčelních, kolenních kloubů, také bolestem hlavy, migrénám, závratím, atd.

Tímto nepatrným výčtem denních aktivit a možných chyb, kterých se při nich dopouštíte, chci poukázat na to, jak dennodenně ovlivňujete své tělo, páteř, klouby, svaly, atd. Jestliže se chcete těmto chybám vyhnout a předejít různým potížím pohybového aparátu, je důležité věnovat Vašemu tělu péči a navštívit odbornou pomoc v podobě fyzioterapie.

Fyzioterapie je medicínský obor, který využívá fyzikálních prostředků (pohybu, tepla, světla, vody a elektroléčby) k léčbě ortopedických, neurologických onemocnění, pooperačních a poúrazových stavů.

S fyzioterapeutem zkonzultujete Vaše individuální zvláštnosti, které se týkají Vašich denních aktivit, budou následovat praktické ukázky a korekce případných zlozvyků. V případě, že už se u Vás pohybové problémy objevují, bude kromě konzultace ergonomických zásad zahájena léčba vzniklých potíží (měkké techniky, mobilizace blokád páteře a žeber, léčebný tělocvik).

Začnete-li se svému tělu věnovat včas, ušetříte si řadu nepříjemných chvil s bolestmi, Vaše tělo Vás bude poslouchat a bude Vám lépe po těle i po duši.

autorka článku: Mgr. Michaela Zimová

Zdroj: klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *