Lednový detox játrům zatíženým alkoholem nepomůže

Zveřejněno 03.07.21 | Kategorie Články | Žádný komentář

Lidé, kteří se po vánočních a silvestrovských večírcích v rámci očisty a ozdravění jater rozhodnou po celý leden abstinovat, by to měli přehodnotit.

Odborníci z britské organizace British Liver Trust, jež pomáhá nemocným na játra, tvrdí, že měsíční „detox“ je marný. Místo toho doporučují, aby si milovníci alkoholických nápojů pití zakazovali pravidelně vždy několik dnů v týdnu, píše na svém webu BBC.

„Lidé si myslí, že dělají něco pro své zdraví, když se pokaždé v lednu vrhnou na detox v přesvědčení, že si pročišťují játra po svátcích, kdy alkoholu holdovali více než běžně,“ řekl Andrew Langford z British Liver Trust. „Ale jednorázová, jednoměsíční snaha udělat něco pro dlouhodobé zdraví jater není krok správným směrem,“ upozornil. Doporučuje proto, aby si lidé dali předsevzetí a udělali si každý týden několikadenní „volno“ od alkoholu. Celkově tak sníží spotřebu alkoholu a jejich játra budou mít každý týden čas na regeneraci.

Stejný názor má i Mark Wright, lékař z oddělení hepatologie nemocnice v Southamptonu. Připomíná, že měsíční „detox“ může vyvolávat mylné přesvědčení, že játra se dají ničit dle libosti a pak se všechno rychle vyřeší měsíční abstinencí.

Kromě dnů bez alkoholu British Liver Trust lidem, kteří si chtějí udržet játra v dobrém stavu, doporučuje, aby zdravě jedli a pravidelně cvičili.

Zdroj: klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *