Krevní tlak měřený v okolí kotníku pomáhá odhalit závažné onemocnění

Zveřejněno 05.01.12 | Kategorie Články | Žádný komentář

 

Když se řekne měření krevního tlaku, většina lidí si představí manžetu objímající paži. Lékaři však umí změřit tlak krve pomocí speciálního přístroje i na kotníku. Co mohou výsledky měření v takto netypickém místě napovědět?

Ankle-brachial index

Tlak krve naměřený v okolí kotníku porovnaný s hodnotou krevního tlaku získanou klasicky, tedy měřením na paži, představuje takzvaný “ankle-brachial index“ (ABI). Tento výpočet odborníci používají k odhalení postižení tepen dolních končetin. U zdravého ležícího člověka by měl být „kotníkový“ tlak krve stejný nebo o něco vyšší než ten „pažní“ a index by se tak měl pohybovat v rozmezí od 0,9 do 1,3. U osoby, která trpí ischemickou chorobou dolních končetin, tomu tak ale nebývá. Lékař na noze naměří krevní tlak naopak nižší než na paži a index tak nepřesahuje hodnotu 0,9. Platí přitom, že čím je vypočtené číslo nižší, tím bývá postižení tepen obvykle závažnější.

Uzávěr tepen může vést k amputaci končetiny

Ischemická choroba dolních končetin postihuje tepny, jejichž průsvit se v průběhu nemoci zužuje, až může dojít k jejich úplnému uzavření. Tím se znemožňuje průtok krve do oblasti pod uzávěrem, s čímž souvisí i zmiňovaný pokles krevního tlaku v okolí kotníku. Při jakékoliv námaze pak končetina bolí a nemocný se musí po určité vzdálenosti zastavit, aby bolest ustoupila. V pokročilejších stádiích choroby je pak bolest stálá a hrozí odumření tkání a nutnost amputace končetiny.

Předejděte bolestem včasným vyšetřením

Ischemická choroba dolních končetin ve svém prvopočátku nemocného nijak neobtěžuje, přestože se cévy již začínají nebezpečně zužovat. Proto je toto onemocnění obvykle odhaleno až v okamžiku, kdy jsou změny na cévách již poměrně závažné a nemocný navštíví lékaře pro zhoršující se potíže, které se zúžením tepen souvisí. Protože je léčba ischemické choroby dolních končetin poměrně složitá, ideální je rozvoji této nemoci předcházet, nebo ji alespoň odhalit v raném stádiu. A právě k tomu se s výhodou využívá výpočtu ABI.

Nejohroženější jsou kuřáci

Nejčastější příčinou postupného uzávěru tepen dolních končetin je ateroskleróza, proto jsou rizikové faktory ischemické choroby dolních končetin prakticky totožné s rizikovými faktory kornatění tepen. Za jeden z nejrizikovějších faktorů rozvoje aterosklerózy v této oblasti je přitom považováno kouření. Mezi další patří nedostatek pohybu, vysoká hladina krevního cukru a cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak.

(veri)

Fotografie (C) Markuso

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *