Jak to funguje

MECHANISMUS ÚČINKU PROTEINOVÉ DIETY

Zvýšený přísun biologicky vysoce hodnotných bílkovin
Vašemu tělu dodáme vysoce kvalitní extrakty z mléka, sóji a vaječného bílku, které se v organismu degradují na tzv. ketolátky (aceton, kyselina acetoctová a betahydroxymáselná). Ketolátky přirozenou cestou navozují pocit zasycenosti (od druhého až třetího dne po zahájení první fáze). Spolu se sníženým přísunem cukrů (a tím snížením hladiny inzulínu v krvi) rovněž aktivují odbourávání zásobních tukových tkání organismu, což vede k ochraně jeho bílkovinných rezerv (svalová tkáň). Při této dietě tedy dochází k minimálnímu úbytku svalové tkáně (což je častý efekt nízkoenergetických diet) a redukce hmotnosti se děje především na úkor tkáně tukové. Ketolátky mají navíc přirozený euforizující účinek (dobrá nálada v průběhu ketogenní diety) a jsou mocným zdrojem energie pro lidský organismus. Doporučíme vám rozumné pohybové aktivity. Ne však takové, které by vás vyčerpaly tak, že by ohrozily dodržování dietního režimu, popřípadě riskovaly zhoršení vašeho zdravotního stavu, trpíte-li onemocněním omezujícím pohyb.

Naprosté vynechání cukrů
Vzhledem ke skutečnosti, že naše pokrmy, spolu s povolenými druhy zeleniny, obsahují dostatečné množství cukrů nezbytných pro normální fungování organismu (zejména centrální nervové soustavy), je třeba se cukrů bezpodmínečně vyvarovat (zejména během první a druhé fáze). To platí i pro konzumaci alkoholických nápojů.

Dostatečný přísun vlákniny
Povolené druhy zeleniny (konzumace některých druhů je v průběhu proteinové diety dokonce neomezená) podporují dobrou funkci střev.

1. FÁZE

Obvyklá rychlost hubnutí: 5 až 10 kg za měsíc.

Spočívá v náhradě „pravých“ jídel instantními bílkovinnými pokrmy v sáčcích (je třeba dodržovat poměr 50 : 50 mezi slanými a sladkými příchutěmi), ke kterým se povinně konzumují povolené druhy zeleniny (některé v neomezeném množství). Z jídelníčku je vyřazena zelenina s vysokým obsahem sacharidů. Povoleno je pak jedno „pravé“ hlavní
jídlo s vysokým obsahem bílkovin a minimálním možným obsahem tuků za den (například libová masa, ryby, mořské plody). Všechny „sladké“ potraviny (s výjimkou „sladkých“ instantních proteinových jídel) jsou striktně zakázány (včetně ovoce a sladkých nápojů). Redukována je konzumace kofeinu, zcela zakázán je alkohol. První fáze obvykle trvá 30 dnů a může být prodloužena, v závislosti na redukované hmotnosti, i o mnoho měsíců. Obvyklá spotřeba námi dodaných instantních pokrmů je 4 kusy za den. Nutné je užívání vitamínů, minerálů a omega kyselin.

2. FÁZE

Obvyklá rychlost hubnutí: 2 až 5 kg za měsíc.

Obvykle trvá dvakrát déle než fáze předchozí a vždy povinně následuje po první fázi. Váš terapeut ji může individuálně modifikovat. Jejím cílem je nadále omezovat přísun nekvalitních (zejména živočišných) tuků a postupně vás navykat na opětovný přísun sacharidů (nikoliv ve formě rafinovaného cukru, nýbrž v podobě potravin, které sacharidy obsahují: některé druhy zeleniny, ovoce, škroboviny, pečivo atd.). V podstatě jde o mírnější první fázi, která může trvat i mnoho měsíců. Povolena jsou dvě „pravá“ hlavní jídla s vysokým obsahem bílkovin a minimálním možným obsahem tuků. Přílohy i potraviny s obsahem sacharidů zavádíme do jídelníčku velmi, velmi opatrně. Průměrná spotřeba námi dodaných instantních pokrmů je 3 kusy za den. Doplňování minerálů již zpravidla není nutné, kvalitní omega kyseliny je třeba užívat nadále.

3. FÁZE

Rovnováha mezi energetickým příjmem a výdejem.

Obvykle trvá 30 dnů, avšak může být terapeutem předepsána natrvalo. V tu chvíli už žijete v podstatě zdravě. Nepřejídáte se, jíte pravidelně 3-4x denně, nejíte na noc, vzdáváte se konzumace toxických, respektive návykových látek (kravské mléko, rafinované tuky, rafinovaný cukr, chemicky upravované nebo geneticky modifikované potraviny, nejškodlivější druhy alkoholu – pivo, destiláty). Dáváte přednost biopotravinám, nekouříte, kvalitní alkohol užíváte velmi střídmě (víno bylo kdysi zapsáno v lékopise jako léčivo), stejně jako celozrnné pečivo. Předtím, než si cokoliv vložíte do úst, si pokládáte otázku: Je to mému tělu k něčemu dobré? Věnujete se efektivním pohybovým aktivitám. Tento životní styl musí být příjemný, jinak jste ve fázích předešlých, určených k detoxikaci, očistě, ztrátě zbytečných kilogramů a „vymazání vadného programu“, udělal(a) něco špatně. Ve čtvrté fázi je vhodné konzumovat námi dodané instantní pokrmy v množství 2 kusy denně. Obvykle jde o proteinovou snídani nebo přesnídávku a proteinovou svačinu.