První preventivní prohlídky dětí – co od nich očekávat

Zveřejněno 16.07.17 | Kategorie Články | Žádný komentář

První preventivní prohlídky – co od nich očekávat

Období prvních pár týdnů od narození dítěte je pro rodiče nejnáročnější. Snaží se dítěti poskytnout tu nejlepší péči a nic nezanedbat. Součástí takové péče jsou preventivní prohlídky u pediatra, kde získáte informace a rady, a zároveň se jejich prostřednictvím mohou odhalit případné zdravotní a vývojové problémy dítěte. První prohlídky jsou nejdůležitější, a proto velice důkladné. Tento článek vám poskytne přehled toho, co můžete od prohlídek po porodu a ve 14 dnech věku dítěte očekávat a na co se připravit.

Jak probíhá vyšetření?
-    Zdravotník vyšetří celé tělo včetně kostí, svalů a kůže
-    Dítě zváží a změří
-    Zkontroluje, zda dítě správně roste pomocí srovnání naměřených hodnot s růstovými grafy (pokud chcete růst sledovat i vy sami, můžete je najít v očkovacím průkazu)
-    Změří obvod hlavy, hrudníku a zkontroluje fontanely (vazivová spojení mezi kostmi lebky)
-    Vyšetří oči, uši a nos
-    Poslechne si srdce a plíce, zjistí pulz na stehenních tepnách
-    Ověří, zda jsou nožky a ruce symetrické a dítě s nimi může bez problémů pohybovat
-    Vyšetří psychomotoriku (pohybovou koordinaci a celkově způsob, jakým se dítě pohybuje)
-    Zjistí správnou funkci reflexů

Na první prohlídku už ve 3. dnech
První z preventivních prohlídek by měla proběhnout do 3. dne od návratu z porodnice. Mnoho pediatrů chodí prohlídku provést do domácího prostředí dítěte, takže je to pohodlné pro dítě i pro vás. Protože se jedná o první prohlídku, lékař bude potřebovat informace o rodinné anamnéze a také převezme propouštěcí zprávu z nemocnice. Kromě celkového vyšetření ověří, zda má dítě dostatečný přísun vitamínu K kvůli srážlivosti krve.

Druhé vyšetření by mělo proběhnout kolem 14. dne od narození dítěte. Tato prohlídka už probíhá v ordinaci dětského lékaře. Kromě běžného vyšetření lékař dítě zváží a doporučí ho na vyšetření kyčlí u ortopeda, které by mělo proběhnout mezi 3. a 6. týdnem věku. Lékař s vámi také zkonzultuje správnou výživu dítěte a předepíše preventivní užívání vitamínu D pro správný růst kostí. Na této prohlídce někteří pediatři poprvé otevřou možnost očkování. Již od šesti týdnů totiž můžete nechat dítě očkovat proti rotavirům, lékař vám tak dopřeje dost času o této možnosti přemýšlet.

Ptejte se

Preventivní prohlídky slouží nejen k tomu, aby lékař zkontroloval zdravotní stav dítěte, i když to je jeden z jejich hlavních účelů. Při každé návštěvě u dětského lékaře byste měli mít i vy, rodiče dostatek prostoru pro kladení dotazů ohledně péče a čehokoliv v čem si nejste jisti. Důležitým tématem při prvních prohlídkách by měla být výživa, konkrétně kojení, jeho výhody a nevýhody, dále pak správné nošení a ukládání dítěte do postýlky a péče o kůži v plenkové oblasti.

Zdroj: klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>