Proč se vyhýbáme preventivním prohlídkám

Zveřejněno 23.07.17 | Kategorie Články | Žádný komentář

Z nedostatku času? Neumíme s ním hospodařit! Ze strachu? Zbabělost nás může i zahubit! Z nedbalosti? Tak si pak nestěžujte!

Všude slyšíme, jak je dnes zdravotnictví drahé, kolik peněz po nás chtějí za léky, pobyt v nemocnici, návštěvy specialisty. A když máme možnost udělat něco pro své zdraví včas a sami, tak se nám nechce. K zubaři se bojíme a  leckdo z nás ani neví, na jakou bezplatnou prevenci má nárok.

Ukázněnější jsou v tomto směru ženy, hlavně ty mladé, které si již osvojily pravidelné návštěvy gynekologa a zvyšuje se i procento žen, které podstupují pravidelně mamografické vyšetření. Je totiž všeobecně známo, že včas objevený nádor prsu dává obrovskou šanci na vyléčení.

Rakovinné bujení je totiž zákeřné  a nebezpečné nejen v tom, že zatím nemáme léky na všechna onkologická onemocnění, ale i v tom, že začíná zprvu nenápadně, plíživě a také bezbolestně. O to horší je pak rozvinuté stádium nemoci.

Víme to všichni, ale přesto preventivní prohlídky zanedbáváme a návštěvu lékaře i při různých zdravotních potížích, signalizujících že něco není v pořádku, odkládáme jak jen to jde. Nejsou řídké případy, že je diagnoza vyslovena až tehdy, když nás rychlá záchranná služba přiveze do nemocnice. To už ale bývá pozdě i když by bývalo stačilo tak málo.

Přitom zdravotní pojištovny hradí od určitého rizikového věku nejen mamograf, ale i jednoduché vyšetření zaměřené na rakovinu tlustého střeva, která je zase doménou mužů.

Tento problém přetrvává nejen u pacientů s onkologickými problémy, ale i u lidí, kteří trpí kardiovaskulárními potížemi, mají sklony k obezitě, diabetu, šedému zákalu  a dalším chorobám, kterým by se při ukázněnějším přístupu k vlastnímu zdraví dalo předejít, nebo je alespoň včas objevit a léčit.
Proto znovu připomínáme! Nezanedbávejte preventivní péči o své zdraví a využívejte možností, které nabízejí zdravotní pojišťovny. Tak mnoho toho zdarma od nich zase nedostaneme, tak proč se zbavovat i této možnosti. Věřte, nestojí to za to.

Zdroj: klinikazdravi.cz

 

No comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>