Cholesterol – léčba a prevence

Zveřejněno 16.03.02 | Kategorie Články | Žádný komentář

I ti, kteří dodržují životosprávu, mají dostatek pohybu, mohou trpět vysokou hladinou cholesterolu v krvi.

tohoto důvodu je dobé si nechat čas od času zkontrolovat cholesterol jednoduchým vyšetřením u lékaře. Samotné vyšetření se skládá z odběru krve, kde se zjišťují hladiny cholesterolu HDL a LDL a také výskyt triacylglycerolů v krvi. Odběry se provádí ráno nalačno, aby nebylo ovlivněno množství tuků v krvi. Vyšetření by se mělo provádět minimálně jednou za 5 let, zvláště pokud je v rodině výskyt některých chorob (např. kardiovaskulární nemoci) nebo se v nich vyskytuje vysoký cholesterol.

Cholesterol je steroidní látka tukové povahy, jenž je součástí každé buňky v našem těle. Je pro lidský organismus nepostradatelná, ale jeho nadbytek může způsobit závažná onemocnění (např. onemocnění srdce). Jeho důležitost pro náš organismus spočívá v nezastupitelnosti pro stavbu nervů, mozkových buněk a některých hormonů, vitamínu D a dále při zpracování tuků. Většinu si ho organismus dokáže vyrobit sám, zbytek přijímá ze stravy. Stejně jako ostatní tuky, není ani cholesterol přímo rozpustný ve vodě ani v krvi. Je vázán na bílkovinu, která ho následně roznáší po těle.

Rozlišujeme 2 typy cholesterolů:

  • LDL cholesterol: usazuje se na cévních stěnách, přičemž cévy ztrácení pružnost a snižuje se průtok krve.
  • HDL cholesterol: působí na přebytečný LDL cholesterol v tkáních a tepnách a odvádí ho do jater, kde se připravuje k vyloučení.

Podle vzniku se rozlišuje cholesterol: 

  • vnější – ten, který přijímáme z potravy
  • vnitřní – ten, který si tělo vytváří samo

U vysokého cholesterolu se nemusí vyskytovat ze začátku žádné komplikace.

U některých forem se může vysoký cholesterol projevit těmito příznaky:  různé hrbolky na hýždích, kolem kloubů a šlach na nohou či rukou, hrbolky nebo prstence na víčkách a v oblasti očí a také se může objevit akutní zánět slinivky břišní nebo Angina Pectoris, onemocnění jater, nebo poruchy erekce).

Množství cholesterolu: 

  • přiměřená hranice cholesterolu v krvi: pod 5,16 mmol/l (200 mg/dl)
  • hraniční hranice cholesterolu v krvi: 5,16 – 6,18 mmol/l (200 – 239 mg/dl)
  • vysoká hranice cholesterolu v krvi: > 6,18 mmol/l (> 238 mg/dl)

V případě vysokého cholesterolu je nutné upravit stávající životosprávu a dodržovat cholesterolovou dietu. Je nutné přestat kouřit a do režimu zahrnout nějakou fyzickou aktivitu. Pokud nezabere úprava životního stylu (zákaz kouření, cholesterolová dieta, pohyb), předepíše lékař medikamentózní léčbu. Z pohybu je vhodné aerobní cvičení (běh, rychlá chůze, plavání, jízda na kole).

Doporučené potraviny při vysokém cholesterolu: celozrnné bezvaječné těstoviny, celozrnné pečivo, zelenina, ovoce, luštěniny, libové maso, vaječné bílky (Vejce jsou bohatá na vitamín B, ale žloutky obsahují vysoké procento cholesterolu, odstředěné mléko, jogurty a sýry se sníženým obsahem tuku, sója sójové výrobky, rostliné tuky, neslazené limonády a minerální vody, šťávy z četstvého ovoce a zeleniny, česnek

Zdroj: klinikazdravi.cz

No comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *