Rozhovor s naší lékařkou MUDr. Janou Moravcovou nejen o ketodietě
Každý z nás touží po dokonalém těle bez zbytečných kilogramů. Jak toho docílit jsme se zeptali zeptali MUDr. Jany Moravcové z CENTRA PREVENCE, kde se zabývají redukcí tělesné hmotnosti a zdravým životním stylem.
Jakou dietu klientům doporučujete?
Dietu klientům doporučujeme „na míru“. Nejčastěji přicházejí klienti kvůli redukci hmotnosti, kdy nasazujeme ketogenní bílkovinnou dietu. Umíme poradit i s dietou při onemocnění žaludku a střev, při cukrovce, při rekonvalescenci po závažných onemocněních, s dětskou dietou a samozřejmě s racionální dietou, která by měla být součástí životního stylu každého z nás.
Rozhodne-li se někdo zhubnout, je ketogenní (proteinová) dieta vhodná pro každého?
I když je ketogenní dieta bezpečná, existují onemocnění, u kterých není vhodné tuto dietu podstoupit. Jsou to např. onemocnění ledvin nebo alergie. Ketogenní dietu nedoporučujeme ani v dětském věku a při těhotenství.
Co je principem ketogenní diety?
Tělo výrazně přestane přijímat cukry a zvýší přísun bílkovin, vzhledem k tomu, že naše tělo potřebuje cukr, vezme si ho ze svých zásob, tedy výsledkem je, že hubnete pouze tukovou tkáň. Součástí kontrol je i měření na přístroji InBody230, kde přehledně kontrolujeme úbytky tělesné hmotnosti – tedy úbytek tuku, nikoli svalové tkáně, což se často u dodržování nejrůznějších diet bez dohledu lékaře stává.
Tělo se při ketogenní dietě dostává do stavu „ketózy“, co to je?
Palivem pro naše tělo jsou při běžném způsobu stravování především cukry. Při ketogenní dietě se množství cukrů výrazně omezí a organismus jako zdroj energie používá ketolátky. Ty vznikají v játrech tehdy, kdy poklesnou zásoby cukru v podobě glykogenu. Vytvořené ketolátky (acetacetát a ß-hydroxybutyrát) jsou pak organismem využívány jako náhradní zdroj energie.
U diety se často setkáváme, že lidé hladoví.
U ketogenní diety se nehladoví ani nemají lidé hlad. Energii tělo dostává z kvalitních bílkovin, které jsou podávány v pravidelných intervalech po 3-4 hodinách a navíc lze celý den pojídat povolené druhy potravin. Ketolátky vznikající při ketogenní dietě přirozenou cestou navozují pocit nasycení.
Které potraviny jsou zakázané?
Obecně lze říci, že jsou nevhodné potraviny obsahující velké množství cukru a škrobu, tedy slazené nápoje, alkoholické nápoje včetně piva, sladké ovoce, veškeré sladkosti a přílohy, jako brambory, knedlíky, rýže, těstoviny, luštěniny nebo pečivo.
Které potraviny jsou naopak vhodné?
Jakékoliv maso, ryby a vejce, mléčné výrobky, listová zelenina, houby a povolené druhy zeleniny.
A co pohyb?
Standardní součástí ketogenní diety pohyb není a řada klientů přichází právě proto, že se u ketogenní diety nemusí hýbat. Ale my klienty učíme zdravému životnímu stylu, ke kterému pohyb patří. Naším cílem je naučit klienty nejen správně jíst, ale také se správně a zdravě pohybovat.
Nedochází k jojo efektu po ukončení diety?
Naší snahou je naučit klienta správně jíst a pohybovat se, aby nadále nepřibíral. Je třeba si uvědomit, že je nutné udržovat stejný příjem a výdej energie, aby nedocházelo ke zvyšování hmotnosti, čemuž klienta učíme v tzv. 3. fázi ketogenní diety. Naši klienti pak od nás odcházejí nejen se shozenými kilogramy, ale také s návyky správné životosprávy. Vědí, že díky kombinaci zdravé stravy, správného pohybu a samozřejmě i odpočinku, zůstanou nejen štíhlí, ale také spokojení a plni energie.
Proč by klienti měli navštívit právě vaše centrum?
„V CENTRU PREVENCE se klientům věnuje lékař, nikoliv rychlokurzem prošlý „výživový poradce“, s čímž se, bohužel, v dnešní době setkáváme stále častěji. Lékař na základě rozboru anamnézy a krevních testů zhodnotí, jaká dieta je pro klienta nejvhodnější. Po nasazení diety je klient v pravidelných intervalech lékařem kontrolován. Vzhledem k tomu, že za sebou máme pouze samé spokojené klienty, nabízíme garanci vrácení peněz na zakoupený program hubnutí.“ doplnila Marie Bahenská, manažerka kliniky. Více informací na www.centrumprevence.cz nebo na telefonu 608 808 438 nebo 604 277 180.
No comments